Leading Manufacturer of automatic corrugated sheets making machine, corrugated roof sheet roll forming machine, single phase corrugated sheets making machine, three phase corrugated sheets making machine, corrugated roof sheet making machine and metal sheet ribbing machine from Ghaziabad.
₹ 1400000 / unit Get Latest Price
| Capacity | 20 ton/day |
| Machine Type | Fully Automatic |
| Job Thickness | 0.6mm |
| Power Consumption | 16.5 HP |
| Max Sheet Width | 1350mm |
| System Control | Delta/Seimens |
| Machine Body Material | Mild Steel |
| Phase | 3 Phase |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 50 Hz |
| Surface Finish | Polished |
| Voltage | 460 V |
| Brand | Gayatri Metal Industries |
| Usage | Used In Various Industries Such As Construction, Architecture, And Engineering |
₹ 1450000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Fully Automatic |
| Capacity | 20 ton/day |
| Max Sheet Width | 1000 mm |
| Job Thickness | 1 mm |
| Main Motor Power | 7.5 HP |
| Power Consumption | 13 kW |
| Number Of Forming Stations | 20 |
| Power | 16.5HP |
| Material Grade | EN-9 |
| Material | Mild Steel |
| Cutting Type | Hydraulic |
| Phase | Three Phase |
| Power Source | Electric |
| Production Capacity | 20 Ton |
| Decoiler | 6 Ton |
| Hydraulic Power | 3 HP |
| Frequency | 60 Hz |
| Working Speed | 20M/Min. |
| Roller Diameter | 150 |
| Driven Type | Chain |
| Blade Material | D2 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1400000 / Piece Get Latest Price
| Machine Type | Semi Automatic |
| Capacity | 10 ton/day |
| Job Thickness | 1.5 mm |
| Material | Mild Steel |
| Phase | Single Phase |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1400000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 20 ton/day |
| Machine Type | Fully Automatic |
| Job Thickness | 2 mm |
| Material | Mild Steel |
| Phase | Three Phase |
| Power Source | Electric |
| Frequency | 60 Hz |
| Voltage | 240 V |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 1400000 / Piece Get Latest Price
| Sheet profile | Corrugated |
| Sheet thickness | 0.3 mm |
| Max sheet width | 800 mm |
| Line speed | 8 m/min |
| Material | GI |
| Decoiler type | Manual |
| Automation grade | Fully Automatic |
₹ 1500000 / Piece Get Latest Price
| Machine type | Shearing |
| Automation grade | Manual |
| Max sheet thickness | 0.8 mm |
| Max sheet width | 600 mm |
| Power requirement | 2 kW |
| Operation mode | Hydraulic |
| Usage | Industrial |
₹ 1500000 / Piece Get Latest Price
| Sheet profile | Corrugated |
| Sheet thickness | 0.3 mm |
| Automation grade | Fully Automatic |
| Forming stations | 8 stations |
| Line speed | 8 m/min |
| Power requirement | 5 kW |
| Max sheet width | 800 mm |
₹ 500000 / Piece Get Latest Price
| Profile type | Roof sheet |
| Sheet thickness | 0.3 mm |
| Automation grade | Fully Automatic |
| Forming stations | 8 stations |
| Line speed | 8 m/min |
| Material | GI |
| Cutting type | Hydraulic shear |
Mohit (Partnership)
Gayatri Metal Industries
788, Sihani Road, Near Lajwanti Palace
Ghaziabad - 201001, Uttar Pradesh, India